Як вибрати термобілизну?
🤔Як вибрати термобілизну?🤔
Що це таке і для чого потрібно?
🏕Збираєтесь у похід чи можливо почали займатися бігом або ж ви сноубордист🏂 чи лижник⛷, чи просто любите довгі прогулянки🌳 не залежно від погоди?
Так, термобілизна знадобиться всім😉
➡Термобілизна — це вид нижньої білизни, яка має особливу функцію. Молекули води легко проникають крізь термобілизну і зовні випаровуються. Приставка термо — не завжди означає, що білизна гріє. Чи буде вона гріти залежить від товщини та структури матеріалу термобілизни.
♨️Першим і основним призначенням функціональної білизни, яка сохне значно швидше за звичайну бавовняну, є ❗️❗️❗️відведення вологи від шкіри❗️❗️❗️.
Ця особливість зменшує ризик швидкого охолодження тіла, що потенційно може врятувати Ваше здоров'я та життя негоди (сильний вітер, сильний мороз).
♨️Є декілька важливих характеристик, на які слід звернути увагу в першу чергу при виборі термобілизни:
• ⚠️Склад тканини
• ⚠️Товщина/щільність тканини
• ⚠️Призначення термобілизни
📓Трохи розбиремося детальніше з усіма характеристиками📓
Все ще існує хибне переконання, що термобілизна має бути бавовняна. Бавовна (Cotton) абсолютно не відводить вологу від шкіри, повільно сохне і надовго залишає відчуття вологості, "липкості" та холоду на шкірі. Для використання в активних видах спорту, туризмі такий одяг не є бажаним. Перевагу слід надавати білизні, виготовленій з синтетичних матеріалів або вовни.
Бавовна у складі може бути, як вийняток, в термобілизні для повсякденного носіння.
⚗Синтетична чи 🐑вовняна термобілизна⁉️
Матеріал, з якого виготовлено тканину термобілизни — чи не найважливіша характеристика, з якої варто починати вибір функціональної білизни для спорту, активного відпочинку чи просто повсякденного використання в місті. Природні та синтетичні волокна суттєво відрізняються за своїми характеристиками та ефектом.
⚗Синтетичні тканини сохнути швидше за тканини з натуральних матеріалів. Це факт. Так відбувається зокрема тому, що на мікроскопічному рівні хімічне волокно, з якого виготовляється тканина, має гладеньку поверхню, яка менше змочується водою та лекше її "відпускає".
⚗Синтетика — найкращий вибір для активностей, де людина активно пітніє. Синтетична термобілизна краще підійде для бігу, швидких походів, альпінізму, гірських чі бігових лиж, скітуру, катання на велосипеді. Втім, хороший комфорт для тіла вона створює в практично будь-яких умовах.
⚗Синтетичні тканини можуть складатися з волокон поліестеру (Polyester, PES), нейлону (Nylon), поліпропілену (Polypropylene, PP), їх сумішей та різних модифікацій. Тканини, які містять еластичні поліуретанові волокна, наприклад Лайкра (Lycra), Спандекс (Spandex), Еластан (Elastan), до всього будуть комфортнішими, адже дозволяють білизні більш природньо повторюють рухи тіла.
Також на особливості термобілизни впливатиме і структура в'їхав язки тканини, фактура поверхні та інші нюанси.
➕Переваги синтетичної⚗ термобілизни:
✅Значно швидше сохне
✅Суттєво легше вовни
✅Простіше доглядати, праті
✅Не потребує суворого дотримання режимів прання та віджиму
✅Не "збігається" з годиною
✅Міль не їсть синтетику
✅Великий вибір тканин дозволяє підбирати потрібні характеристики більш точно
✅Значно дешевше вовни
➖Недоліки синтетичної⚗ термобілизни:
✅Швидше накопичує неприємний запах
✅"Гріє" гірше за вовняну при тій же товщині
✅Може накопичувати статичну електрику.
✅Синтетика плавитися та горить, тому може бути не надто вдалим вибором для рятувальників та військових.
✅Синтетичне волокно є продуктом переробки нафти, як наслідок синтетична тканина потребує спеціальної
утилізації.
🐑Вовна (шерсть) 🐑
🐑Волокно вовни, на відміну від синтетичних, має вигляд, ніби воно складене з безлічі окремих пелюсток (кератин). Така особливість призводить до того, що волокно саме по собі краще затримує теплі повітря, але і у випадку вовни саме волокно має здатність вбирати вологу в собі. Тобто якщо в синтетиці волога затримується між волокон, то в шерсті вона затримується ще і всередині волокон.
🐑Таким чином шерстяна термобілизна може затримати в собі до 30% більше вологи, і відповідно випаровувати її довше. Така особливість може бути недоліком у вологому кліматі, коли вовна набере вологу з середовища і перестане забирати її з поверхні шкіри.
🐑Вовна овець породи 🇦🇺Меріно (Merino Wool)🇦🇺 майже повністю витіснила звичайну овечу вовну з індустрії одягу для активного відпочинку. Це відбулося завдяки її м'яка яким, не колючим, приємним на дотик волокнам, що мають значно меншу товщину. За рахунок вологи, яку вбирає вовняна тканина, вона підтримує стабільну температуру тіла, охолоджуючи шкіру в необхідний момент. Також волокна вовни втримують тепло повітря далі від шкіри влітку так само як втримують біля шкіри теплі повітря, нагріте тілом, взимку.
🐑Нижній шар одягу з вовни — найкращий вибір для холодних умов. Шерстяна термобілизна працюватиме добре як для зимових виходів в гори, так і при звичайному використанні в місті. Вовна меріно🇦🇺 при однаковій товщині буде значно теплішою за таку ж синтетику, але залишатиметься комфортну так само і в теплу погоду.
🐑Вовна є антибактеріальною від природи, і зазвичай зберігає ці властивості протягом усього часу життя одягу, виготовленого з неї.
🐑Порівняно з одягом із синтетичних тканин, вовняна білизна є суттєво дорожчою. Ціна вовни напряму залежить від якості волокна. Що тоншим є волокно (а значить і приємнішим до тіла), то більша його ціна.
➕ Переваги вовняної 🐑 термобілизни:
✅Повільніше накопичує неприємний запах
✅Тепліша за синтетичну
✅Не підтримує горіння, не плавитися
✅Не забруднює довкілля після утилізації
➖Недоліки вовняної 🐑 термобілизни:
✅Значно дорожча за синтетику
✅Менш стійка до навантажень (розтягування, розрив)
✅Потребує суворого дотримання делікатних режимів прання
✅Повільніше випаровує вологу
✅"Погана" вовна подразнює шкіру
🐑Загалом вовну обирати слід, якщо термобілизна буде використовуватися при малоактивниму русі, на риболовлі, в місті, або є ризик алергічної реакції на синтетичні матеріали.
📊Товщина термобілизни📊
Як правило, термобілизна поділяється виробниками на категорії залежно від щільності матеріалу, з якого вона виготовлена. Товщина може вказуватися як вага квадратного метра тканини (наприклад 220 гр/м2).
🔥Ультралегка (Ultralight): для м'яких якої прохолодної погоди
🔥🔥Легка (Lightweight): для прохолодних і помірно холодних умов
🔥🔥🔥Середня (Midweight): для холодних умов
🔥🔥🔥🔥Товста (Heavyweight): для холодних умов, сильного морозу